معرفی و بررسی

تفاوت DVR و NVR چیست

بشر در طی سالهای اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است همچنین از این رو تکنولوژی هایی پدید آمدند که از آنها میتوان به نحو احسن استفاده کرد یکی از این تکنولوژی ها دوربین های مداربسته است که با استفاده از آن همواره کنترل و وظیفه نگهداری محیط های مهم مانند خانه های مسکونی شرکت ها و غیره استفاده میشود. دوربین ها به سه دسته آنالوگ ، تحت شبکه ، بی سیم تقسیم میشود.در این مقاله قصد داریم تفاوت DVR و NVR را از جهت کاربرد و مزایا و معایب بررسی کنیم و به این سوال تفاوت DVR و NVR چیست پاسخ دهیم

دستگاه DVR و NVR هر دو یک کارایی دارند و وظیفه اصلی آنها ضبط فیلم است با اینکه یک سری تفاوتی دارند. برای مشاهده و خرید هر دو دستگاه به صفحه لیست قیمت tvt مراجعه کنید.

منظور از DVR چیست

اما DVR مخفف Digital Video Recorder میباشد و این هم از اسمش مشخص است که ضبط کننده دیجیتالی است با با اینترنت کار نمیکند.

منظور NVR چیست

NVR مخفف کلمه Network Video Recorder میباشد و همانطور که ازاسمش مشخص است ضبط کننده ویدئویی تحت شبکه و اینترنت است.

کاربرد دستگاه DVR

دوربین های استفاده شده در سیستم های DVR دوربین های آنالوگ میباشد. این دوربین ها از لحاظ قیمت به صرفه تر از دوربین های NVR است اما کارایی بسیار پایین تری نسبت به NVR ها دارد. در دستگاه های DVR دوربین ها امواج را به صورت آنالوگ ضبط کرده و منتقل میکنند و بعد از آن پروسه پردازش تصویر انجام میگیرد.

کاربرد دستگاه NVR

سیستم های وصل شده بر NVR تصاویر را روی دوربین ها پردازش میکنند به این صورت که در مورد استفاده در سیستم NVR بسیار مقاوم تر از دوربین های موجود در سیستم های DVR است این سیستم از دوربین های IP استفاده میکنند. این سیستم از دوربین های IP استفاده میکند که به تنهایی یک دستگاه مستقل برای گرفتن تصویر است هر دوربین دارای یک چیپ ست میباشد که توانایی پردازش و انتقال داده های ویدئویی را به دستگاه ضبط کننده دارد.

همانند دستگاه های DVR در دستگاه های NVR نیز دوربین ها توسط یک کابل به دستگاه ضبط کننده وصل میشود این سیستم با کابل های CAT6 و CAT5 استفاده میکنند.

مزایا و معایب DVR

مزایا: سیستم های DVR از دوربین های آنالوگ استفاده میشود و دلیل اینکه قیمت دستگاه های DVR معمولا در مقایسه با NVR کمتر است به دلیل نوع دوربین است به این علت که دوربین های آنالوگ سیگنال های آنالوگ را به ضبط کننده منتقل میکنند و بعد داده های ویدئویی را پردازش میکنند. در مقایسه با NVR ارزان تر و ساده تر هستند.

معایب: در سیم کشی دستگاه و دوربین های DVR از کابل های کواکسیال استفاده میشود به این صورت که دوربین آنالوگ از طریق این کابل به DVR متصل میشود این کابل ها میتواند تا 500 متر سیم کشی شود ولی محدودیت هایی هم ایجاد میکند. برای مثال خلاف کابل های PoE نیرویی برای دوربین تامین نمیکند زیرا نیاز به دو نوع کابل دارد یکی برای تغذیه و دیگری برای انتقال ویدئو و همچنین کابل های کواکسیال پهن تر و سفت تر از کابل های اترنت است که میتواند نصب را به چالش بکشد. صدا هم یکی از معایب است به این صورت که کابلهای کواکسیال قادر به پشتیبانی و انتقال صدا نیستند. برای پشتیبانی از آن یک اتصال RCA اضافی لازم است.

دستگاه های DVR همچنین دارای تعداد ثابت پورت ورودی صدا هستند که این امر میتواند تعداد دوربین های که میتواند صدا را ضبط کند محدود میکند.

مزایا و معایب NVR

مزایا: سیستم های NVR از دوربین های IP استفاده میکنند که قادر به پردازش داده های ویدئویی قبل از انتقال آنها به ضبط کننده هستند. دوربین های IP معمولا قوی تر هستند و میتواند صدا را هم علاوه بر تصاویر ضبط کند این سخت افزار پیشرفته دوربین های IP ، راه را برای تجزیه و تحلیل ویدئوهای هوشمند مانند پلاک و تشخیص چهره باز می کند.

تفاوت ها: دوربین های IP معمولا از طریق کابل های اترنت به ضبط کننده متصل میشود اما برخلاف کواکسیال تنها 100 متر قابل سیم کشی دارد اما مزایا بهتری نسبت به آن دارد. فقط یک کابل برای پشتیبانی از برق ، فیلم و صدا مورد نیاز است. این امر نیازی به تقسیم کننده هایی که معمولاً در سیستم های DVR دیده می شوند ، از بین می برد. با این حال ، توجه به این نکته ضروری است که همه دوربین های متصل به اترنت از قابلیت PoE برخوردار نیستند بسیاری از دوربین های IP همچنان علاوه بر منبع تغذیه جداگانه به اتصال اترنت نیز نیاز دارند.
آنها به دلیل شکل نازک تر ، هزینه کمتری دارند و در مقایسه با کابل های کواکسیال راحت تر نصب می شوند.

مقایسه DVR و NVR

تفاوت اصلی بین ضبط کننده تحت شبکه (NVR) و ضبط کننده دیجیتالی در الگوریتم پردازش داده ها است به این صورت که DVR فیلم های ضبط شده را به صورت آنالوگ را تبدیل به دیجیتال میکند ، اما در حالتی که NVR به علت اینکه تحت شبکه میباشد فقط فیلم های دیجیتال ضبط و پردازش میکند.

DVR ها داده های ویدئو را در دستگاه ضبط پردازش میکند در حالی که NVR داده های ویدئویی را قبل از انتقال به ضبط کننده برای ذخیره و مشاهده خروجی از راه دور در دوربین رمزنگاری و پردازش میکند. DVR های آنالوگ از طریق کابل کواکسیال به دوربین مداربسته متصل میشود اما NVR از طریق اتصال به شبکه یا WIFI به دوربین مداربسته با استفاده از IP وصل میشود.

DVR بهتر است یا NVR

در کل NVR قابلیت های بیشتری همانند تحت شبکه های بسیار هوشمند نسبت به DVR دارد اما این سیستم های تحت شبکه همونطور که در مقاله گفته شد گران تر است. اما با توجه به نیاز های کاربران باید به انتخاب خود دقت کنید. اما در صورتی که برای یک محیط کوچک سیستم DVR جوابگوست و ارزان تر است.

اما اگر به سیستم نظارتی و قوی ای برای محافظت در مکان های بزرگ مانند کارخانه ها و سازمان های اداری نیاز دارید توصیه میشود از سیستم های NVR استفاده کنید.

در صورتی که قصد خرید دوربین های برند ما و DVR و NVR را دارید به صفحه دوربین TVT، مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *