معرفی و بررسی

اجزای تشکیل دهنده دوربین های مداربسته

امروزه با پیشرفت تکنولوژی دوربین هایی با نام دوربین های مداربسته تولید شده اند که قابلیت های بسیاری دارند که عموم مردم برای حفظ امنیت و داشتن نظارت راحت تر ودقیق تر در محل زندگی یا کسب و کار خود از این دوربین ها استفاده می کنند.

دوربین مداربسته در معنی لغوی به معنای جعبه جادویی است. طور مختصر دوربین مداربسته به دوربین هایی گفته میشود که در یک جا ثابت هستند و تصویرها را به یک یا چند محل ارسال می کنند.

دراین مقاله با انواع دوربین های مداربسته واجزای تشکیل دهنده آن شما خواهیم شد.

در صورتی که قصد خرید دوربین های برند ما را دارید به صفحه دوربین TVT، مراجعه کنید.

اجزای تشکیل دهنده دوربین های مداربسته

اجزای تشکیل دهنده دوربین مداربسته از گستردگی بسیاری برخوردار است که در این قسمت به آن می پردازیم.

آنالوگ

دوربین های انالوگ قدیمی ترین سیستم های مداربسته هستند که از طریق کابل های کواکسیال باهم در ارتباط هستند. که امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

این دوربین های معمولا ارزانتر از دوربین های شبکه هستند ولی به دلیل محدودیتهای این سیستم قابلیت گسترش و استفاده در سطح وسیع را ندارند. این دوربین ها قالبا کاربرد خانگی و نیمه صنعتی دارند.

دوربین

دوربین

دستگاه ثبت تصاویر یا DVR

برای ذخیره سازی ونظارت بر دوربین های مداربسته آنالوگ ما نیاز به دستگاه خاصی به نام DVR داریم.

  • دستگاه ضبط تصویر DVR یا (Digital Video Recorder) تصاویر انالوگ را از دوربین دریافت می کند و به حالت دیجیتال تبدیل کرده وسپس آن را ذخیره می کند.
  • بیشترین نوع حافظه ای که برای این دستگاه ها استفاده می شود هارد های معمولی هستند.
  • این دستگاه میتواند تصاویر ضبط شده را بازبخش کند.
  • از قابلیت های دیگر این دستگاه میتوان به اتصال آن به اینترنت و دسترسی به موبایل و لپ تاپ نیز اشاره نموند.

کانکتورها

دوربین های مداربسته برای اتصال به یکدیگر نیاز به کانکتورها دارند.

برای اتصال در دوربین های مداربسته آنالوگ میتوان به فیش BNC اشاره نمود که برای نصب هردوربین حداقل به دو فیش BNC نیاز دارید که اتصال کابل تصویر به DVR را انجام دهید.

فیش AV برای اتصال میکروفن به DVR استفاده می شود که گاهی این امکان وجود دارد میکروفن به BNC نیز متصل شود.

فیش DC برای اتصال برق به دوربین مورد استفاده قرار میگیرد، به این فیش اداپتوری نیز گفته می شود. زمانی که اداپتور دوربین را در نزدیکی دوربین مداربسته نصب نمایید دیگر نیاز به این فیش نیست.

کابل یا روش اتصال

 کابل یا روش اتصال

پیشنهاد ما به شما کابل کواکسیالی است که در دو مدل RG59 و RG45 قرار میگیرد. این کابل ها از کیفیت خوبی برای انتقال تصویر برخور دارند.

کابلRG59 به منظور قطر بیشتر رشته ها و تعداد رشته های استفاده شده در آن جزء یکی از کابل های مهم و کاربردی قرار می گیرد.این کابل توانایی انتقال سریع و بدون نویز به گیرنده را می دهد.

کابلRG45 دارای 8 پین و پوزیشن است. این نوع کابل از قطعه پلاستیکی منعطف به نام تب استفاده می کند که موجب می شود تا از لق شدن ناگهانی یا جدا شدن کابل جلوگیری کند.

منبع تغذیه

منبع تغذیه یا پاورساپلای (Power Supply) گلدستار دستگاه الکتریکی است که انرژی الکتریکی مورد نیاز یک یا چند بار مختلف را تامین می کند. منبع تغذیه برق AC را یک سو می کند یا استفاده از سوئیچ جریان بار (OFF/ON) به ولتاژ دلخواه تبدیل می کند.

Power Supply ولتاژ برق شهر 220 ولت را به ولتاژ مناسب برای دوربین که 12 ولت است تبدیل می نماید.

اجزای تشکیل دهنده دوربین مدار بسته تحت شبکه

اجزای تشکیل دهنده دوربین مدار بسته تحت شبکه

دوربینهای تحت شبکه با پروتکلهای شبکه های کامپیوتری باهم ارتباط برقرار میکنند این دوربین ها به دلیل استفاده از این بستر قابلیت گسترش دارند.

این دوربینها بنا به دلایلی که ذکر شد امکان استفاده در شرکتهای بزرگ وصنعتی دارند.

دوربین

دستگاه ثبت تصاویر یا NVR

Network Video Recorder) NVR) ضکننده ویدئویی شبکه است که به دستگاه ضبط کننده تحت شبکه نیز شناخته می شود.در حالت کلی NVR نقطه مقابل (Digital Video Recorder) DVR که ضبط کننده ویدئویی دیجیتال است ازجمله تفاوت های این دو می توان به سازگاری دستگاه NVR با انواع شبکه ها اشاره نمود.

دستگاه NVR به دلیل داشتن تکنولوژی پیشرفته تر،کاربرد های تخصصی ترو کامل تر و همینطور پردازنده بهتر تفاوت قیمت مشهودی با NVR دارد.

دستگاه NVR علاوه بر ذخیره سازی و مدیریت تصاویر قابلیت های مانند تشخیص چهره و تشخیص پلاک و… نیز دارد.

تعداد کانال های NVR در واقع تعیین کننده تعداد دوربین هایی است می تواند پشتیبانی کند. این دستگاه با تعداد کانال 4،8،16،32،64 و…دربازار عرضه وتولید می شود که انواع 128 و 256 کاناله نیزوجود دارند که در مکانهایی که دارای دوربین های زیادی هستند ،مانند سازمان ها استفاده دارد.

کانکتورها

کانکتورها

کانکتورهای شبکه در تمام کابل های UTP و SFTP یافت می شود،یک 36 Jack ثبت شده است که به عنوان RJ45 شناخته می شود که از رایج ترین اتصالات کابل کشی اسست. کانکتورها فیش های اتصالی هستنند که به کابل های RJ 45 وRG 59 وصل میشوند.

نوع دیگر سوکت RJ45 برای کابل های شبکه با تست فلوک استفاده میشود که دارای شانه میباشد.

این سری 8 پین مسی دارد که در مدل های متنوع وجود دارد که برای انواع کابل ها و یا برای UTP/ SFTP/ STP و… متفاوت است.

سیم یا روش اتصال

برای اتصال کابل شبکه به دوربین های مداربسته IP و دستگاه های NVR به سوکت شبکه نیاز داریم و باید به موضوع تعداد پورت های سوکت شبکه توجه داشته باشیم.

لازم به ذکر است که باید در اتصالات سلیقه و دقت بالایی به خرج دهیم تا درکابل کشی اتصالی رخ ندهد.

منبع تغذیه

تغذیه از راه شبکه اترنت یا (POE) نیازی به کابل کشی اضافه برای تغذیه ی الکتریکی ندارد و از همان کابل شبکه8 میتوان استفاده کرد اما باید سوییچ ها قابلیت پشتیبانی ازPOE را داشته باشند.

POE ها با توجه به کاربرد در دو استاندارد IEEE 802.3af و IEEE 803.3At قراردارند. بیشتر دوربین های مداربسته تحت شبکه از استاندارد IEEE 802.3af استفاده می کنند. این نوع کابل ها قابلیت این دارند که 15 ولت برق از طریق کابل اترنت انتقال دهند.

شما می توانید با استفاده از POE Splitter برق و دیتای دوربین را جهت دوربین های مداربسته که فاقد امکان POE از هم تفکیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *