معرفی و بررسی

انواع دوربین مداربسته

در حال حاضر دوربین های مختلفی در حال ساخت و تولید است. این دوربین ها نسبت به جنس بدنه، حالت دوربین و تکنولوژی آنها در مراکز مختلف استفاده می شود.

امروزه با پیشرفت علم تکنولوژی در دوربین ها، انوع دوربین مداربسته وجود دارند که ما در این مقاله سعی در این داریم که به تمامی مدل دوربین ها و ویژگی های آنها بپردازیم.

انواع دوربین از نظر کاربردی و ساختاری

  • نوع بدنه
  • کیفیت تصویر
  • نوع تکنولوژی (آنالوگ یا تحت شبکه)
  • لنزدوربین مداربسته

نوع بدنه دوربین های مداربسته

نوع بدنه دوربین های مداربسته

جنس بدنه های دوربین های مداربسته با توجه به محل نصب آنها متفاوت است و شما می توانید نسبت به جنس بدنه دوربین ها محل آنها را هم مشخص کنید.

بدنه دوربین ها اصلی ترین بخش محافظتی از اجزای داخلی دوربین می باشد. کیفیت ساخت دوربین های مداربسته بسیار مهم و حائز اهمیت است که برند TVT توانسته است در این موضوع خودنمایی کند.

دوربین مداربسته دام

دوربین های مداربسته دام به صورت گنبدی شکل هستند و معمولا محل نصب آنها محل های مسقف و گوشه دیوار ها است. جنس بدنه آنها پلاستیکی و فلزی است که جنس پلاستیکی به دلیل ارزان قیمت بودن طرفدارهای زیادی دارد.

لازم به ذکر است که جنس بدنه پلاستیکی ضعیف است و ممکن است به اجزای داخلی آنها زود تر و شدید تر آسیب برسد.

دوربین مداربسته بولت

بدنه این نوع دوربین ها به صورت استوانه ای شکل است و اکثرا محل نصب آنها دیوار ها است و هم در محیط های داخلی و خارجی نصب می شود. این دوربین ها برای نصب در مراکز اداری و امنیتی مثل پایگاه های نظامی محبوبیت دارد.

این نوع دوربین ها جنس بدنه پلاستیکی و فلزی ، پلاستیکی فلزی ترکیبی نیز دارد.

دوربین مداربسته اسپید دام

دوربین مداربسته اسپید دام

دوربین های اسپید دام بسیار پیشرفته تر از سایر دوربین ها است چراکه ویژگی چرخشی آن،این دوربین را از سایر دوربین های مداربسته متمایز کرده است. این دوربین ها در اندازه های بزرگتری نسبت به دوربین های دیگر تولید می شود و دید آنها محدود به یک منطقه نمی شود و می توان با استفاده از ویژگی چرخشی آنها از بخش های بیشتری اطلاعات دریافت کنیم.

این دوربین ها جنس بدنه فلزی دارند و دارای بدنه مقاومی هستند.

چشم ماهی

دوربین های نوع چشم ماهی شکل ظاهری متفاوتی نسبت به سایر دوربین ها دارد. این دوربین ها معمولا به صورت سقفی نصب می شود که زاویه دید بیشتری را تحت پوشش قرار دهند.

این دوربین ها در انواع جنس پلاستیکی و فلزی تولید و ساخته می شود.

تکنولوژی و ویژگی های آن

تکنولوژی و ویژگی های آن

تکنولوژی استفاده شده در دوربین ها متفاوت است و نسبت به تکنولوژی هر کدام، ویژگی هایی دارند که در این بخش به عمق مطلب رجوع می کنیم تا اطلاعات تکمیلی از تکنولوژی و ویژگی دوربین های مداربسته ارائه دهیم.

دوربین های مداربسته آنالوگ

دوربین های مداربسته آنالوگ توانایی ارسال داده های دریافتی را به صورت آنالوگ دارند. این دوربین ها برای تماشای داده های دریافتی از دستگاهی به نام DVR (ذخیره ساز) استفاده می کنند که وظیفه دارند اطلاعات دریافتی را با عملیات های ویژه به نمایش بگذارند و آنها را ذخیره کنند. استاندارد تصاویر این نوع دوربین ها در دستگاه DVR به صورت PAL و NTSC می باشند و در هنگام تنظیم باید به این نکته توجه داشته باشید.

از ویژگی های این نوع دوربین ها باید به این موضوع اشاره کرد، که این دوربین ها بسیار کارایی ساده و آسانی دارند و هزینه خیلی کمتری نسبت به دوربین های تحت شبکه متحمل می شوند.

مزایایی که می توان برای این نوع دوربین ها در نظر گرفت عبارتند از : کنترل از راه دور از طریق انتقال تصویر، سیستم ساده به صورتی که نیاز به تخصص خاصی برای اجرای آن ندارید، هزینه و قیمت کمتر و به صرفه تر، ارائه تصاویر در پهنای باند کم و همچنین تنوع مدل و ابعاد آنها از جمله مزایای این دوربین های مداربسته محسوب می شود.

دوربین های مداربسته تحت شبکه

دوربین های مداربسته تحت شبکه نسبت به دوربین های آنالوگ از وضوح بالاتری در تصاویر برخوردار است. این دوربین ها با یک کابل به عنوان کابل شبکه قابلیت نصب دارند.

دوربین های تحت شبکه قابلیت این را به ما می دهند که دسترسی مستقیم به دوربین داشته باشیم. این دوربین ها هوشمند هستند و امکان نظارتی و امنیتی بهتری را به ما ارائه می دهند.

دوربین های تحت شبکه در محل هایی که کابل کشی بسیار دشوار است می تواند گزینه مناسبی باشد، چراکه نصب این نوع دوربین ها نیاز به کابل کشی ندارد. دوربین های تحت شبکه می تواند قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فردی را خدمت شما ارائه دهد که از جمله این قابلیت ها، قابلیت تشخیص چهره است. این ویژگی به ما این امکان را می دهد که از مراکز و ساختمان ها به خوبی محافظت کنیم و ورود و خروج افراد خاص را زیر نظر داشته باشیم.

انواع لنز های دوربین مداربسته

انواع لنز های دوربین مداربسته

لنز مجموعه ای از استوانه ای شکل است که از تعدادی عدسی های سیقل خورده تشکیل می شود. لنز ها با توجه به طول و عرض تصاویر به سنسور برای ثبت تصاویر، اطلاعات می فرستند. قدرت و کیفیت لنز ها به عواملی همچون فاصله کنونی و عدد دیافراگم بستگی دارد.

لنز ثابت (fix)

در لنزهای ثابت امکان تغییر فاصله کنونی در آن وجود ندارد. این لنز ها به دلیل ارزان قیمت بودن از محبوبیت زیادی برخوردارند.

لنز های ساده فقط تنها امکان تنظیم فوکوس را دارند و اکثرا از چهار عدسی تشکیل شده اند. این لنز ها در مکان های گرفته و با زاویه ای ثابت بر روی چیپ تصویر متمرکز می شود.

لنز متغیر با تنظیم دستی (vary focal)

یکی از مهم ترین مزیت های این لنز انعطاف پذیری است که هنگام نصب به شما می دهد. این لنز قابلیت میدان دید مناسبی دارد و می توانید هر موقع که نیاز دارید لنز آن را به صورت دستی تنظیم کنید.

لنز متغیر خودکار (vary focal motorized)

لنز های خودکار قابلیت این را دارند که بتوانند به صورت خودکار فاصله کنونی را تغییر بدهند و نیاز به تنظیم دستی نیست. این لنز ها قابلیت زوم به داخل و یا بیرون را به صورت خودکار دارند و بعلاوه می توانند محدوده بیش تری را تحت نظر قرار دهند و هم می توانند محدوده کوچکی را با جزئیات بیشتر نمایش دهند.

لنز های متغییر گرانترین نوع لنز و با کیفیت ترین نوع آن است. لنز های متغیر به دلیل قابلیت های پیشرفته در مراکز هایی که از امنیت بالایی برخوردارند بیشتر استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *